Kim jest w praktyce terapeuta uzależnień?

Specjalista terapii uzależnień to wciąż zawód niszowy. Wszystko może się zmienić w najbliższych latach, bowiem liczba osób uzależnionych w Polsce notorycznie wzrasta. Oczywiście specjalistyczne kliniki istnieją, ale ich ilość wciąż jest niewystarczająca, a poziom w większości przypadków pozostawia wiele do życzenia. Kim tak naprawdę jest i czym konkretnie zajmuje się terapeuta uzależnień?

terapeuta uzależnień

Specjalista terapii uzależnień – definicja.

Aby przybliżyć działalność wspomnianego zawodu warto na początku objaśnić czym tak naprawdę jest leczenie uzależnień. Zatem jest to proces terapeutyczny mający za cel reedukację oraz resocjalizację osoby uzależnionej. Efektem procesu jest zaprzestanie, lub zmniejszenie częstotliwości przyjmowania szkodliwych substancji. Istnieje kilka rodzajów walki z uzależnieniami, które w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta określa terapeuta uzależnień. Poznań to miasto w którym zasłynęła jedna z najskuteczniejszych metod walki z uzależnieniami powszechnymi takimi jak alkoholizm, tudzież narkomania. Metoda ta nosi nazwę reprogrammingu i polega na behawiorystycznym podejściu do pacjenta poprzez wpojenie mu nowych – przyjaznych modeli zachowań oraz zbiorów zasad. Warto dodać, iż  wspomniany reprogramming to tylko element terapii, a nie jej schemat całościowy.

Inne metody działań specjalistów.

Poza elementem terapii opiewającym w behawioryzm ( jest to element terapii indywidualnej ) warto wyróżnić inne metody działań terapeutów. Drugim – bardzo popularnym oraz powszechnym w Polsce rodzajem walki z uzależnieniami jest psychoterapia grupowa.  Odbywa się ona w ośrodkach stacjonarnych takich jak np. Monar . W takich przypadkach zasadniczą rolę odgrywa tzw. społeczność terapeutyczna, której celem jest wzajemne wsparcie. Niestety taka spotkań nie na wszystkich działa skutecznie, dlatego w ostatnim czasie w oczach specjalistów zyskały niekonwencjonalne i alternatywne metody terapeutyczne. Przykładem takiej metody jest hipnoza, która wyciągnęła z uzależnień już wiele osób.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

To pytanie zadaje mnóstwo osób, niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Jak wspominałem na wstępie wciąż cierpimy na deficyt klinik terapeutycznych na światowych poziomie. Przywołany w poprzednich zdaniach Poznań cechuje się wieloma wybitnymi jednostkami w tej dziedzinie, a że najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze warto zasugerować się opiniami internautów. W tym celu należy wpisać do wyszukiwarki internetowej frazę – specjalista terapii uzależnień Poznań. Miejmy nadzieję, ze terapeuci nie będą mieli rąk pełnych pracy, a liczba osób uzależnionych zmaleje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s